YOUR BROWSER IS OUT-OF-DATE.

We have detected that you are using an outdated browser. Our service may not work properly for you. We recommend upgrading or switching to another browser.

 

Department of Geodesy and Geoinformatics

Wspomnienia z wakacji – zajęcia terenowe w Świebodzinie

Date: 31.05.2021

This entry may contain inaccurate data.

Kończy się semestr letni, zbliża sesja egzaminacyjna, a po niej wakacje, które dla studentów geodezji i kartografii nieodłącznie kojarzą się z zajęciami terenowymi. Są duże szanse, że podobnie jak w 2020 roku pandemia w wakacje osłabnie i będzie możliwość zrealizowania prawdziwych zajęć terenowych ze sprzętem geodezyjnym. Przy tej okazji warto wspomnieć wyjazdowe zajęcia terenowe w Świebodzinie, które odbyły się dniach 31 sierpnia – 12 września 2020 roku. Była to już ósma edycja wydarzenia, organizowanego corocznie przez dra inż. Zbigniewa Muszyńskiego dla 16-osobowej grupy studentów II roku geodezji i kartografii na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej.

1.jpg

W trakcie zajęć terenowych studenci wykonali m.in. pomiary sieci niwelacyjnej, założonej w celu badania przemieszczeń pionowych figury Chrystusa Króla Wszechświata (około 6 km niwelacji precyzyjnej). Ponadto pomierzyli sieć osnowy poziomej z użyciem zmotoryzowanego tachimetru Trimble S7 oraz wykonali pomiary satelitarne GNSS metodą statyczną.

W trakcie swojego pobytu w Świebodzinie, studenci spotkali się z dwoma pracownikami naukowymi Uniwersytetu Zielonogórskiego: prof. Jakubem Marcinowskim (jednym z projektantów Figury) oraz dr. hab. Volodymyrem Sakharovem. Profesor Marcinowski wygłosił dla studentów dwa multimedialne wykłady: na temat konstrukcji najwyższych pomników na świecie oraz etapów projektowania i wznoszenia świebodzińskiej Figury. Przy tej okazji ks. Mariusz Kołodziej, proboszcz Parafii pw. Miłosierdzia Bożego i jednocześnie gospodarz obiektu, zaprosił studentów na pyszną pizzę. Notkę o tym spotkaniu można znaleźć na Facebooku Parafii.

3.jpg

Pobyt w Świebodzinie pozwolił studentom zdobyć cenne doświadczenie zawodowe i umiejętności praktyczne, przydatne po zakończeniu studiów. Była to również okazja, aby zapoznać się z nowoczesnym sprzętem pomiarowym, nauczyć się współpracy w grupie, zarządzania czasem, odpowiedzialności za powierzony sprzęt, jak również poznać ciekawy zakątek Polski.

Kolejna edycja wyjazdowych zajęć terenowych w Świebodzinie zaplanowana jest w dniach 16-28 sierpnia br.

Oprac. Zbigniew Muszyński

Fotorelacja

Politechnika Wrocławska © 2024