YOUR BROWSER IS OUT-OF-DATE.
We have detected that you are using an outdated browser. Our service may not work properly for you. We recommend upgrading or switching to another browser.
Date: 31.05.2021
Kończy się semestr letni, zbliża sesja egzaminacyjna, a po niej wakacje, które dla studentów geodezji i kartografii nieodłącznie kojarzą się z zajęciami terenowymi. Są duże szanse, że podobnie jak w 2020 roku pandemia w wakacje osłabnie i będzie możliwość zrealizowania prawdziwych zajęć terenowych ze sprzętem geodezyjnym. Przy tej okazji warto wspomnieć wyjazdowe zajęcia terenowe w Świebodzinie, które odbyły się dniach 31 sierpnia – 12 września 2020 roku. Była to już ósma edycja wydarzenia, organizowanego corocznie przez dra inż. Zbigniewa Muszyńskiego dla 16-osobowej grupy studentów II roku geodezji i kartografii na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej.
W trakcie zajęć terenowych studenci wykonali m.in. pomiary sieci niwelacyjnej, założonej w celu badania przemieszczeń pionowych figury Chrystusa Króla Wszechświata (około 6 km niwelacji precyzyjnej). Ponadto pomierzyli sieć osnowy poziomej z użyciem zmotoryzowanego tachimetru Trimble S7 oraz wykonali pomiary satelitarne GNSS metodą statyczną.
W trakcie swojego pobytu w Świebodzinie, studenci spotkali się z dwoma pracownikami naukowymi Uniwersytetu Zielonogórskiego: prof. Jakubem Marcinowskim (jednym z projektantów Figury) oraz dr. hab. Volodymyrem Sakharovem. Profesor Marcinowski wygłosił dla studentów dwa multimedialne wykłady: na temat konstrukcji najwyższych pomników na świecie oraz etapów projektowania i wznoszenia świebodzińskiej Figury. Przy tej okazji ks. Mariusz Kołodziej, proboszcz Parafii pw. Miłosierdzia Bożego i jednocześnie gospodarz obiektu, zaprosił studentów na pyszną pizzę. Notkę o tym spotkaniu można znaleźć na Facebooku Parafii.
Pobyt w Świebodzinie pozwolił studentom zdobyć cenne doświadczenie zawodowe i umiejętności praktyczne, przydatne po zakończeniu studiów. Była to również okazja, aby zapoznać się z nowoczesnym sprzętem pomiarowym, nauczyć się współpracy w grupie, zarządzania czasem, odpowiedzialności za powierzony sprzęt, jak również poznać ciekawy zakątek Polski.
Kolejna edycja wyjazdowych zajęć terenowych w Świebodzinie zaplanowana jest w dniach 16-28 sierpnia br.
Oprac. Zbigniew Muszyński