TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Katedra Geodezji i Geoinformatyki

Galeria video

Przejazd skanerem mobilnym

W marcu 2022 r. zakończono ostatni etap związany z realizacją projektu "Monitoring osuwisk zlokalizowanych w pasie drogi powiatowej nr 2491D w miejscowości Siedlęcin (gmina Jeżów Sudecki)". Dotyczył on cyklicznej obserwacji aktywności dwóch osuwisk wraz z oceną tempa przemieszczeń koluwiów oraz zagrożenia dla stanu wybranych fragmentów jezdni w pasie drogi powiatowej nr 2491D w ww. miejscowości. Pomiary terenowe realizowane były z wykorzystaniem techniki klasycznej (pomiary tachimetryczne), satelitarnej (pomiary GNSS) oraz z wykorzystaniem technologii mobilnego skanowania laserowego. Jak wygląda skanowanie mobilne - najefektywniejsza i najefektowniejsza technologia pomiarowa, jaką dysponuje Nasza Katedra, możecie podejrzeć na poniższym nagraniu.


Muzeum Gross-Rosen

W 2020 r. pracownicy Katedry zrealizowali zadanie związane z akwizycją danych niezbędnych do budowy numerycznego modelu 3D na zlecenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Cel ten udało się osiągnąć wykorzystując technologię mobilnego skanowania laserowego. Pozwoliła ona w stosunkowo krótkim czasie (jeden dzień roboczy) pozyskać zestaw danych, który następnie po procesach filtracji, klasyfikacji i próbkowania, został wykorzystany do budowy aktualnego modelu 3D terenu Muzeum wraz z przyległym kamieniołomem. Docelowo model ten ma posłużyć do wykonania makiety dla zwiedzających Muzeum, w szczególności dla osób niewidzących oraz niedowidzących.


Animacja trasy turystycznej Guido

Prace inwentaryzacyjne w Kopalni Guido wykonali członkowie Koła Naukowego Grupa Młodych Geodetów. Były one wynikiem nawiązania współpracy z zespołem ds. Digitalizacji Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Pomiarom poddano wybrany fragment trasy turystycznej, a wykorzystanym instrumentem był skaner laserowy Riegl VZ-400i. Animacja, w formie przelotu przez wyrobisko, powstała na podstawie zebranych danych pomiarowych. Całość prac odbyła się pod opieką pracowników Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Politechniki Wrocławskiej: dr inż. Damiana Kasza, dr inż. Jarosława Wajsa oraz doktoranta Wojciecha Kaczana.


Pomiar BATDRONEM przy kamieniołomie w pobliżu obozu Gross-Rosen

Pomiar w nieczynnym kamieniołomie przy Muzeum Gross-Rosen na Dolnym Śląsku odbył się na początku 2020 r. Prace miały na celu przetestowanie systemu nawigacji wykorzystującej system pozycjonowania satelitarnego oraz ocenę wyznaczania pozycji pikiet pomiarowych w warunkach ograniczonego (obciętego) horyzontu. 

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję